Ferrytyna a zdrowie włosów – Rola ferrytyny w trychologii

folder_openTrychologia
comment1 komentarz
ferrytyna a włosy

Ferrytyna a włosy. Oznaczenie ferrytyny to jedno z popularnych badań w diagnostyce niedokrwistości. Nieprawidłowy poziom ferrytyny pojawia się także w przebiegu innych jednostek chorobowych. Nie wszystkie z nich są konsekwencją nieodpowiedniego spożycia żelaza. Oprócz powszechnie znanych zaburzeń związanych z transportem i przechowywaniem żelaza, ferrytyna może odgrywać rolę w chorobach charakteryzujących się stanem zapalnym. Jaką rolę ferrytyna pełni w organizmie oraz kiedy warto wykonać jej oznaczenie? Na te pytania odpowiedź znajdziecie poniżej.

Czym jest ferrytyna lub co to jest ferrytyna?

Ferrytyna to białko, które spełnia rolę magazynu żelaza w organizmie. Jest to również białko tzw. ostrej fazy, podobnie jak CRP, więc dodatkowo ferrytyna jest również markerem stanu zapalnego w organizmie. Ferrytyna jest obecna we wszystkich komórkach naszego ciała. W największej ilości występują w szpiku, śledzionie i wątrobie. W trychologii jest to kluczowy marker oceny stanu organizmu i ustalenia potencjalnej przyczyny nadmiernego wypadania włosów.

Jak sprawdzić poziom ferrytyny?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie poziomu ferrytyny, jest oznaczenie jej poziomu we krwi. Badanie krwi należy wykonać rano, na czczo. Jeżeli przyjmujesz suplementacje żelaza lub laktoferyny, odstaw te suplementy, na tydzień przed pobraniem krwi. Odstawienie suplementacji pozwoli na uzyskanie rzeczywistego poziomu żelaza i ferrytyny w organizmie. Jeżeli jesteś kobietą, zwróć uwagę w którym dniu cyklu wykonujesz badanie. Poziom żelaza i ferrytyny bezpośrednio po okresie może być niższy. Najlepiej wykonać badanie w połowie cyklu, wtedy organizm ma czas zregenerować się po krwawieniu.

Jakie są objawy niskiej ferrytyny?

Do czego prowadzi niska ferrytyna? Objawów niskiego poziomu zapasu żelaza jest wiele. Każdy organizm może reagować inaczej. Jeśli jednak zauważasz u siebie dolegliwości wymienione poniżej, warto udać się na badanie krwi.

Objawy zbyt niskiej ferrytyny

  • nadmiernie wypadające włosy w mechanizmie łysienia telogenowego (widoczna zwiększona ilość wypadających włosów, tzw. “efekt wyjmowania włosów”)
  • łamliwe i kruche paznokcie
  • brak wzrostu włosów na długość
  • ciągłe zmęczenie, nawet po dobrze przespanej nocy
  • ciągłe sińce pod oczami
  • tkliwość i krwawienie dziąseł
  • problemy z koncentracją i pamięcią, “mgła mózgowa”
  • osłabienie, spadek odporności

Jakie są przyczyny niskiej ferrytyny?

Odnalezienie przyczyny niskiego poziomu ferrytyny, to klucz do sukcesu, ponieważ długa suplementacja żelazem nie jest korzystna dla organizmu i nie rozwiązuje problemu w dłuższej perspektywie.

Przyczyny niskiej ferrytyny

  • dieta uboga w produkty wysoko żelazowe
  • dieta uboga w produkty bogate w wit. C
  • dieta uboga w białko
  • choroby zapalne jelit
  • zapalenie żołądka, refluks
  • nieszczelność jelit, zaburzenie pH w układzie pokarmowym
  • zaburzenia mikrobioty układu pokarmowego
  • nadmierna utrata krwi
  • zakażenia pasożytnicze
  • zakażenia Helicobacter Pylori

Jak ferrytyna wpływa na włosy? Czy niska ferrytyna wpływa na włosy?

Dlaczego poziom zapasu żelaza w organizmie jest tak ważny dla prawidłowego wzrostu włosów i dlaczego bycie “w normie” nie gwarantuje braku problemu wypadania włosów?
Żeby zrozumieć ten mechanizm, należy uświadomić sobie, że nasz organizmu do prawodłowego funkcjonowania nie potrzebuje włosów. Włosy potrzebne są tylko nam, jako wizualny atut. Dlatego to My musimy postarać się, żeby organizm miał z czego “utrzymywać włosy”. 

Jeżeli w organizmie nie będzie wystarczającego zapasu żelaza, organizm włączy tryb oszczędnościowy i zgromadzi zapasy dla prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych. W takiej sytuacji dla włosów już nic nie zostanie. Dlatego w trychologii analizuje się stan organizmu wg norm funkcjonalnych, czyli norm, w których organizm ma dobre zapasy i nie oszczędza, a tym samym wysyła wszystkie substancje odżywcze do mieszków włosowych.

Jaki poziom ferrytyny żeby włosy nie wypadały?

Zakresy referencyjne poziomu ferrytyny są bardzo szerokie, zazwyczaj 10-200ug/l. Analizując organizm pod kątem norm funkcjonalnych, aby włosy nie wypadały poziom ferrytyny powinien być wyższy niż 50 ug/l. Niestety jako trycholog, w gabinecie codziennie spotykam się z ogromnymi niedoborami ferrytyny. Najczęstsze wyniki jakie widuje u swoich podopiecznych to ferrytyna na poziomie 9, 17 czy 21. Tak niskie wyniki mogą stanowić bezpośrednią przyczynę intensywnego wypadania włosów.

Czy nadmiar ferrytyny powoduje wypadanie włosów?

To pytanie jako trycholog słyszę bardzo często. Niestety, wysoki poziom ferrytyny, zwłaszcza u kobiet, to nie jest dobry znak. Jak wspomniałam na początku ferrytyna to białko ostrej fazy, więc zbyt wysokie wartości ferrytyny (powyżej 100ug/l u kobiet i 150ug/l u mężczyzn) mogą zwiastować stan zapalny organizmu. To znak, że organizm toczy proces zapalny, który również może wywołać nadmierną utratę włosów. W takim przypadku należy szukać przyczyny stanów zapalnych. Pamiętajcie, że mieszki włosowe są niezwykle wyczulone na wszelkie zmiany i procesy zapalne w organizmie i mogą reagować.

trycholog sprawdza wyniki badań
trycholog sprawdza wyniki badań

Ferrytyna a włosy – jak podnieść poziom ferrytyny?

Aby podnieść poziom ferrytyny organizm musi spełniać kilka warunków. Długa i przewlekła suplementacja żelazem nie jest kluczem do rozwiązania problemów niedoborów na stałe.
Wskazówki jak podnosić poziom ferrytyny i jak poprawiać wchłaniaie żelaza w organizmie dokładnie przedstawię w kolejnym artykule, już wkrótce 🙂

Ferrytyna a włosy – skorzystaj z pomocy trychologa

Jeśli obserwujesz u siebie zwiększoną ilość wypadających włosów dłużej niż 3. miesiące, zdecydowanie warto wykonać podstawowe badania krwi i umówić się na konsultację u trychologa. W gabinecie, trycholog wykona trichoskopię, czyli analizę skóry głowy pod kamerą. Analiza obrazu z kamery, wyniki badań oraz wywiad dotyczący funkcjonowania organizmu pozwalają na ustalenie przyczyny nadmiernej utraty włosów oraz wdrożenia celowanej terapii trychologicznej.

Nazywam się Barbara Garlicka i jestem Trychologiem w Gdańsku. Zapraszam Cię na konsultację trychologiczną. Omówimy Twój problem i ustalimy odpowiednią terapię. Możesz umówić się poprzez informacje zawarte w dziale kontakt. Możesz równieża zarejestrować się wygodnie online, korzystając z aplikacji Booksy.

 

trycholog gdańsk
Trycholog Gdańsk – Barbara Garlicka

Mój gabinet trychologiczny mieści przy ulicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego 18, 80-365 Gdańsk nawiguj przez Google Maps.

Tags: badania krwi, ferrytyna

Podobne wpisy