Łysienie telogenowe – czym jest, objawy, przyczyny, leczenie

folder_openTrychologia, Wypadanie włosów
commentBrak komentarzy
mezoterapia mikroigłowa gdańsk

Łysienie telogenowe to mechanizm nadmiernej utraty włosów w postaci rozproszonej, bez pozostawienia blizn. Oznacza to, że łysienie telogenowe jest w 100% odwracalne. W łysieniu telogenowym dochodzi do zaburzenia ilości włosów w fazie anagen, czyli w fazie wzrostu i włosów w fazie telogen, czyli w fazie wypadania.

W normalnych warunkach w fazie aktywnego wzrostu włosa (faza anagen) znajduje się 90-95% wszystkich mieszków włosowych. Natomiast w fazie telogen zazwyczaj jest 5-10 % mieszków. Na skutek różnorodnych zaburzeń proporcje te ulegają zmianie i znacznie więcej mieszków włosowych przechodzi w fazę wypadania. W skrajnych przypadkach proporcje te mogą się odwrócić i w fazie telogenu może być aż 80% mieszków włosowych. Zazwyczaj jednak łysienie telogenowe nie jest aż tak inwazyjne.

Cykl wzrostu włosa – jak rośnie włos

Zanim powiemy o łysieniu telogenowym, warto powiedzieć parę słów o samym cyklu wzrostu włosa. W całym cyklu funkcjonowania mieszka włosowego wyróżniamy 3 fazy.

  • Faza anagen– aktywna faza wzrostu włosa. Trwa ona od 2-8 lat, a jej długość jest uwarunkowana genetycznie.
  • Katagen– faza przejściowa, trwa od 2 do 3 tygodni. W tej fazie dochodzi do zatrzymania wzrostu włosa i rozpoczyna się proces obumierania żywych komórek w mieszku włosowym.
  • Telogen– a w niej faza egzogen i kenogen. Razem składają się na fazę wypadania włosów oraz spoczynku mieszka włosowego. Trwa 3-4 miesiące.

Faza telogenowa: kluczowy etap cyklu włosowego

Jak wynika z powyższego opisu cyklu wzrostu włosa, każdy proces w uporządkowany sposób następuje po sobie. Dlatego mówiąc o łysieniu telogenowym, należy pamiętać, że wymiana włosów to naturalny proces zachodzący każdego dnia. Codziennie możemy tracić od 25 do 100 włosów. Faza telogen jest niezbędna w całym procesie wymiany włosów.

Jak zapewne często obserwujesz przy czesaniu lub myciu, włos w fazie telogenu, zakończony białą kuleczką. Jest to martwa cebulka włosa, która już dawno utraciła połączenie z układem krwionośnym. O łysieniu telogenowym możemy mówić w przypadku zwiększonej ilości wypadających włosów przez okres dłuższy niż 3 miesiące.

Jak przebiega łysienie telogenowe?

W łysieniu telogenowym wyróżniamy dwie odrębne jednostki: łysienie telogenowe ostre i przewlekłe.

Łysienie telogenowe ostre

Pojawia się na skutek silnych zdarzeń tj. poród, wysoka gorączka, krótkotrwały silny stres, odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, które wywołują nagłą zmianę hormonalną. Czynniki takie w krótkim czasie powodują przejście większej ilości włosów fazę spoczynku (faza telogen). Efektem tego jest zwiększona liczba wypadających włosów po upływie ok 3 miesięcy od zdarzenia przyczynowego. Ostre wypadanie telogenowe powinno trwać ok. 3 miesięcy. Po tym czasie włosy powinny przestać nadmiernie wypadać oraz powinny być zauważalne nowe włosy odrastające.

Łysienie telogenowe przewlekłe

Trwa dłużej niż 6 miesięcy. Łysienie telogenowe przewlekłe charakteryzuje się chwilowymi remisjami i gwałtownymi nawrotami. Ten rodzaj łysienia może być wywołany każdym, przewlekłym, niekorzystnym stanem dla organizmu. Np. niedobory żywieniowe, zaburzenie gospodarki glukozowo-insulinowej, niedobory żelaza, długo utrzymujące się zaburzenia hormonalne.
W takim przypadku niezbędne będzie znalezienie źródła problemu. Należy szukać przyczyny takiego stanu.

Przyczyny łysienia telogenowego: co może je wywołać?

Przyczyn łysienia telogenowego w organizmie może być naprawdę wiele. Czasami nawet najmniejsze i błahe zawirowanie w organizmie może stutkować zwiększeniem ilości włosów w fazie telogen. Do najczęstszych przyczyn łysienia telogenowego zalicza się:

  • zaburzenia hormonalne
  • zmiany hormonalne np. ciąża, menopauza
  • niedobory żywieniowe, uboga dieta
  • przewlekłe i rozległe stany zapalne w jamie ustnej
  • zaburzenia pracy układu pokarmowego tj. zapalenie żołądka, refluks, stany zapalne jelit, przerosty bakteryjne itp.
  • zaburzenia czynności tarczycy
  • duże zabiegi chirurgiczne, narkoza
  • ciężko przebyta choroba, wysoka gorączka
  • przewlekły, silny stres, załamanie nerwowe
  • zatrucia metalami ciężkimi

Jak uniknąć lub znaleźć przyczynę łysienia telogenowego?

Jeśli zauważasz zwiększoną ilość wypadających włosów dłużej niż 6 miesięcy, koniecznie rozpocznij poszukiwania przyczyny. Przede wszystkim należy zacząć od wykonania podstawowych badań z krwi. Wykonując badania, wykluczamy podstawowe przyczyny przewlekłego łysienia telogenowego. Niedobory żywieniowe tj. niedobór witamin z gr. B, witaminy D3, niedobór żelaza i ferrytyny. Więcej o badaniach przeczytasz w moim artykule Jakie badania wykonać przed wizytą u Trychologa?

W kolejnym kroku należy przeanalizować swoją codzienną dietę. Pod względem trychologii pożądana jest dieta zróżnicowana, bogata w pełnowartościowe białko oraz dużą ilość warzyw. Restrykcyjna dieta eliminacyjna (jeśli nie ma ewidentnych wskazań zdrowotnych) może być przyczyną przewlekłego łysienia telogenowego.

Leczenie łysienia telogenowego? Zwróć się o pomoc trychologa

Jeśli zmagasz się z łysieniem telogenowym, nie czekaj – skontaktuj się z trychologiem. Ekspert w tej dziedzinie pomoże Ci zidentyfikować przyczyny problemu i zaproponować skuteczne metody leczenia. W gabinecie trychologicznym możesz liczyć na profesjonalną diagnozę, indywidualnie dostosowany plan leczenia oraz wsparcie w dbaniu o zdrowie Twoich włosów i skóry głowy.

trycholog gdańsk efekty
Łysienie telogenowe. 4 miesiące współpracy. Indywidualna suplementacja w celu wyrównania niedoborów i wspomagania pracy tarczycy oraz dedykowana do skóry głowy pielęgnacja. Dodatkowo wykonany jeden zabieg mezoterapii mikroigłowej z preparatem Cellcurin.

Nazywam się Barbara Garlicka i jestem specjalistką w dziecinie trychologii i leczeniu łysenia telogenowego. Zapraszam do mojego gabinetu Trycholog Gdańsk Balance Skin w Gdańsku, gdzie oferuję kompleksowe usługi diagnozowania i leczenia problemów z włosami oraz skórą głowy. Specjalizuję się w mezoterapii mikroigłowej oraz peelingach czyszcząco-leczniczych, dostosowując terapie do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Możesz umówić się na konsultację, podczas której przygotuję specjalnie dla Ciebie plan leczenia.

trycholog gdańsk
trycholog gdańsk
Tags: łysienie telogenowe

Podobne wpisy